پست الکترونیک info@atlassanatco.com
تماس با ما

+98-35-31732

جستجو کنید

علت چکه کردن آب از پنل داخلی کولر گازی

 

برای درک بهتر مسئله بهتر است ابتدا نگاهی به عملکرد کولر گازی داشته باشیم. کولر گازی از اجزا و قطعات متفاوتی تشکیل شده که هریک از آنها وظیفه ی مختص به خود را دارا می باشد، که در نهایت با هماهنگی بین این اجرا سبب تامین هوای مطبوع می شود. یکی از اجزای مهم و اصلی در این سیستم ها کمپرسور می باشد، که درون محفظه ی آن با گاز مبرد پر شده است. زمانیکه کولر گازی شروع به کار می کند، کمپرسور گاز مبرد را تا حد نیاز فشرده کرده و آن را تبدیل به مایع می کند، ناودانی که در دستگاه تعبیه شده مایع را از طریق لوله های درین به اواپراتور یا همان پنل داخلی هدایت می کند، سپس بوسیله ی فن دمنده داخل یونیت دمای ایجاد شده توسط مایع از طریق دریچه ها و دمپر های کولر گازی به فضای داخل اتاق منتقل می شود، و این چرخه به طور مداوم ادامه دارد. در اثر خروج هوای سرد از فین های پنل، رطوبت اضافه هوا را از محیط گرفته و به قطرات آب تبدیل می کند. اسپلیت ها آب اضافه جمع شده را از طریق ناودانی درون پنل به لوله درین و از آنجا به بیرون منتقل می نماید. اما گاهی ممکن است آب جمع شده برای خروج از پنل با مشکل مواجه شود و سبب سر ریز شدن و آب دادن پنل کولر گازی شود که در ادامه به این مواد و راهکار های موثر را مورد بررسی قرار داده ایم.
 بسته شدن خروجی سینی تخلیه آب (ناودانی کولر )

داخل پنل کولر گازی صفحه ای قرار گرفته که به آن سینی تخلیه گویند. قطرات آب حاصل از رطوبت درون سینی درین جمع و از آنجا از طریق ناودانی های به سمت بیرون هدایت می شوند. یکی از عوامل آب دادن پنل کولر گازی میتواند مسدود شدن مسیر خروجی آب درون سینی درین باشد. برخی عوامل از جمله گرد و غبار، لجن آب درون سینی، پرز فرش باعث مسدود شدن مسیر خروجی آب شده، بنابراین آب حاصل از رطوبت از پنل سرریز شده و چکه می کند. برای حل این مشکل دو راه حل وجود دارد، البته باید در نظر داشت که تمامی پنل های داخلی به یک شکل طراحی و ساخته نشده اند و نحوه ی دسترسی به داخل یونیت متفاوت می باشد. اول اینکه میتوان دریچه زیرین پنل را به صورت 70 درجه به سمت بالا باز نگه داشت، و به این ترتیب میتوان خروجی ناودانی را تمیز نمود. اگر به این روش قصد تمیز کردن لوله های ناودانی را دارید باید در نظر داشت که از بلند کردن بیش از حد پنل سبب شکسته شدن آن خواهد شد. راه حل دیگر برای رفع مسدودی ناودانی ها این است که قاب جلویی پنل داخلی را باز کنیم، و با استفاده از ابزار مناسب لوله ها و ناودانی خروجی را تمیز نماییم. برای باز کردن قاب جلویی پنل نیز نهایت دقت را بکار گرفته چرا که در صورت شکستن درب و یا خارهای قاب، علاوه بر زشت پنل حین عملکرد صدای ناخوشایندیی ایجاد می نماید

عدم قرار گیری صحیح خروجی لوله درین در جای مناسب

یکی دیگر از عوامل در آب دادن پنل کولر گازی عدم قرار گرفتن لوله درین در جای مناسب خود است. جنس لوله ها از پلاستیک فشرده می باشد به همین دلیل دارای انعطاف هستند، گاهی ممکن است لوله تاخورده و آب به خوبی به بیرون هدایت نمی شود. برخی از پنل ها به دلیل فاصله با پنجره و فضای بیرون امکان خروجی لوله های درین به بیرون وجود ندارد، بنابراین کاربر آن را درون سطل و یا بطری در زیر پنل استفاده می کند. که در این صورت ممکن است سطل و یا بطری پر شده و آب دیگر قادر به ریخته شدن درون ظرف ندارد، و به بیرون سرریز می شود. بنابراین بهتر است به طور دائم سطل را خالی نگهداشت. یکی دیگر از عوامل شایع در چکه کردن آب پنل داخلی کولر گازی عدم رعایت شیب شیلنگ تخلیه می باشد. لوله های تخلیه که آب جمع شده درون لوله ی درین را به فضای بیرون هدایت می کنند، لازم است که شیب آن به درستی تنظیم شود. اگر این شیب به درستی رعایت نشود خروج آب با مشکل مواجه می شود، و در این صورت آب ممکن ازپنل چکه کند.

 

 شکسته شدن سینی درین

محل تجمع آب حاصل از رطوبت دستگاه، قاب ناودانی یا همان سینی درین است. گاهی ممکن است به دلیل نصب اشتباه و یا بالانس نبودن فن بلور درون یونیت داخلی، کولر گازی حین عملکرد لرزش زیادی داشته و سبب ترک خوردن سینی درین می گردد. در این صورت اگر لوله های ناودانی هم به درستی عمل کنند و قطرات آب را به بیرون هدایت کنند، از ترک سینی مقداری آب به بیرون چکه می کند. و میتوان گفت یکی از عوامل آب دادن پنل کولر گازی شکسته شدن قاب درین باشد. بعد از خرید کولر گازی بهتر است نصب و راه اندازی آن توسط افراد و تکنسین های متخصص انجام پذیرد که از وقوع این مشکل تا حد الامکان جلوگیری شود .

کمبود گاز درون کمپرسور

کمپرسور از قطعات اصلی در کولر گازی بشمار می آید، که درون محفظه ی آن از گاز مبرد پر شده است. کمپرسور وظیفه ی تراکم سازی گاز و تبدیل آن به مایع را دارد. مایع ایجاد شده از طریق لوله های رابط به پنل داخلی منتقل می شود و به این صورت دمای خنک ایجاد شده را به فضای داخلی منتقل می کند. و این چرخه به طور مداوم در حال چرخش است. زمانیکه میزان گاز مبرد به کمتر از حد استاندارد برسد، سبب اختلال در سیکل چرخشی دستگاه شده در نتیجه سبب برفک زدن فین های اواپراتور می گردد. این مشکل علاوه بر اینکه سبب چکه کردن و آب دادن پنل کولر گازی می شود، به علاوه اینکه به محض روشن شدن دستگاه کولر کنتاکت کرده یا خاموش می گردد.

عدم استفاده از پوشش عایق مناسب

یونیت داخلی و خارجی کولر گازی بوسیله ی لوله هایی از جنس مس با یکدیگر در ارتباط بوده و از این طریق تبادل حرارت می کنند. گاز مبرد درون کمپرسور بعد از تراکم مقداری گرما از دست داده و تبدیل به مایع می شود و از طریق این لوله های به داخل اواپراتور منتقل می شود. مایع که از لوله ها در حال عبور است خنک می باشد و دمای کمتری از فضای بیرون دارد. بنابراین به دلیل اختلاف دما درون و بیرون لوله مقداری آب کندانس شده و روی لوله ی زیر پنل داخلی جمع می شود. پس میتوان گفت قطرات جمع شده روی لوله ها می توانند عامل آب دادن پنل کولر گازی شوند. برای حل این موضوع توصیه ما به شما این است که از پوشش عایق مناسب برای جلوگیری از تعریق و در نهایت چکه کردن آب جلوگیری بعمل آورید.

   تاریخ ثبت: 1400/06/10     |     تعداد بازدید: 350 | |